MENU

      Prep Football Quarterfinals schedule

      Fruitland, Payette and New Plymouth advanced in Saturday play-in games, and the quarterfinal field for all six state prep football classifications is now set for this week.

      Saturday, New Plymouth beat St. Maries 39-13. The Pilgrims led 20-6 at halftime and advance to face West Side High at Holt Arena in Pocatello Thursday at 8 p.m.

      Timberlake shut out Parma 21-0 in the Kibbie Dome Saturday, and the Tigers will host Weiser Saturday at 1 p.m. PST.

      Fruitland beat Kellogg 70-12 and return home for a quarterfinal game Friday against Payette, which game from behind to beat Priest River Saturday, 54-32.

      That game is scheduled for 7 p.m. at Fruitland, but the location could change based on the condition of the Ben Kerfoot Athletic Complex field after it hosted the 3A Snake River Valley kansas-city playoff last Monday.

      Full Schedules:

      5A:
      Capital vs. Madison (Holt Arena) - Friday Nov. 2 - 5:30 p.m.
      Lake City at Eagle - Friday Nov. 2 - 7 p.m.
      Highland vs. Borah (Dona Larsen Park) - Friday Nov. 2 - 7 p.m.
      Rocky Mountain at Coeur D'Alene - Friday Nov. 2 - 7 p.m. PST

      4A:

      (Minico-Twin Falls-Jerome meet in a Kansas City playoff for two playoff spots Monday)

      Bishop Kelly at Blackfoot - Friday Nov. 2 - 6 p.m.
      Skyview at Dist. IV KC Playoff winner - TBD
      Dist. IV KC Playoff 2nd-place at Middleton - TBD
      Bonneville at Moscow - Friday Nov. 2 - 7 p.m. PST

      3A:

      Weiser at Timberlake - Saturday Nov. 3 - 1 p.m. PST
      Payette at Fruitland - Friday Nov. 2 - 7 p.m.
      Teton at Gooding - Friday Nov. 2 - 7 p.m.
      Shelley vs. Snake River (Holt Arena) - Friday Nov. 2 - 8:15 p.m.

      2A:

      Firth vs. Wendell (Holt Arena) - Thursday Nov. 1 - 5:15 p.m.
      New Plymouth vs. West Side (Holt Arena) - Thursday, Nov. 1 - 8 p.m.
      Salmon at Marsing - Friday, Nov. 2 - 5:30 p.m.
      Grangeville vs. Declo - TBA (possibly Kibbie Dome)

      1AdI:

      Genesee vs. Kamiah (Kibbie Dome) - Friday Nov. 2 - 7 p.m.
      Troy at Wallace - Saturday, Nov. 3 - 2 p.m. PST
      Butte Count at Hagerman - Friday Nov. 2 - 6 p.m.
      Challis vs. Raft River - TBA

      1AdII:

      Deary at Salmon River - Saturday, Nov. 3 - 2 p.m.
      Castleford at Dietrich - Friday Nov. 2 - 7 p.m.
      Carey at Lighthouse Christian - Friday Nov. 2 - 7 p.m.
      Garden Valley at Kootenai - Saturday, Nov. 3 - 1 p.m. PST
      component-story-more_media_horiz-v1-01
      FOLLOW US ON TWITTER